Fall 2014 President’s and Dean’s Lists

Wayne Community College has honored 326 students for outstanding academic achievement in the fall 2014 semester.

The college recognizes the students listed below as having earned a place on its President’s or Dean’s lists.

President’s List
To be named to the President’s List, students must be enrolled for at least 12 semester hours and earn a grade point average of 4.0 for the semester.

Albertson
Tiffany Buck, Medical Office Administration

Apex
Alexander Zayden, Aviation Systems

Benson
Taylor Sermersheim, Applied Animal Science

Beulaville
Lyndsay, Carter, Dental Assisting

Butner
Phillip Kirkland, Business Administration/Operations Management

Cameron
Michael Poole, Aviation Systems

Clayton
Tex Medlin, Collision Repair and Refinishing; and
Howard Parker, Aviation Systems

Dudley
William Dixon, Business Administration/Operations Management;
Cristina Huerta-Torres, Associate in Arts;
Curtis Lewis, Networking;
Morgan Olmsted, Associate in General Education; and
Leah Vincent, Associate in Arts

Fremont
William Shearod, Business Administration/Operations Management

Goldsboro
Lauren Alexander, Associate in Arts;
John Baptista, Associate in Arts;
Alex Benton, Electronics Engineering;
Kelsee Bratley, Associate in Arts;
Leah Breindel, Associate in Science;
Aleyah Brown, Associate in Arts;
Ashley Bundrick, Associate in Arts;
David Burke, Associate in Arts;
Diego Carreno, Associate in Science;
Yan Chau, Associate in Arts;
Shakoria Clark, Criminal Justice/Latent Evidence;
Terrill Coley, Criminal Justice;
Dustin Cook, Associate in Science;
Kenneth Creech, Aviation Systems;
Brandi Doubt, Associate in Arts;
Shawn Dussault, Networking;
Michael Duszik, Aviation Systems;
Christopher Easom, Associate in Arts;
Timothy Fagan, Networking;
Kendra Flowers, Business Administration/Operations Management;
Christine Gowan, Associate in General Education;
Charles Gray, Turfgrass Management;
Lauren Hales, Business Administration;
Tammy Hill, Human Services;
Joshua Hollowell, Associate in Arts;
Tramus Hunter, Welding;
Wyatt Janning, Associate in Arts;
Nathan Jensen, Automotive System/ATEP;
Cheryl Jones, Early Childhood Education;
Whitney Joyner, Simulation and Game Development;
Alease Kennedy, Simulation and Game Development;
Jennifer Kline, Associate in General Education;
Jennifer Korzan, Associate in Arts;
Lisa Lamm, Office Administration;
Candice Lancaster, Associate in Arts;
Christian Lanning, Simulation and Game Development;
Mary Lavanway, Associate in General Education;
Joshua Leggett, Criminal Justice;
Brittaney Martinez, Associate in Arts;
Kimberly Massey, Associate in Arts;
Dayani Mirihana, Medical Assisting;
Joseph Morris, Mechanical Engineering;
Tammy Moses, Early Childhood Associate Teacher’s Certificate;
Brian Murgas, Accounting;
Michele Page, Associate in General Education;
Morgan Powell, Associate in Science;
Kevin Randolph, Special Credit;
Willis Rathbone, Associate in Arts;
Sierra Reid, Simulation and Game Development;
Douglas Retcher, Associate in General Education;
Molly Roebuck, Associate in Arts;
Jared Rozzi, Mechanical Engineering;
Sarah Savery, Associate in General Education;
Alexa Schmidt, Associate in General Education;
Heather Schuch, Networking;
Justin Self, Associate in Arts;
Beth Sheets, Associate in Arts;
Tony Shute, Welding;
Katherine Smith, Associate in Arts;
Timothy Stark, Turfgrass Management;
Lindsay Stutts, Medical Assisting;
Cory Styles, Welding;
Deborah Thompson, Cosmetology;
Dewitt Thompson, Industrial Systems;
Allison Thrower, Early Childhood Education;
Romario Torres Rivera, Collision Repair and Refinishing;
Melanie Townsend, Associate in Arts;
Nathan Trent, Criminal Justice/Latent Evidence;
Andrea Verde, Early Childhood Education;
Phyllis Walters, Associate in Arts;
Sopphira Washington, Early Childhood Education;
Sabrina Weisner, Associate in Arts;
Kasey West, Early Childhood Education;
Jazmin Woodard, Associate in Arts; and
Jessica Zimmer, Medical Office Administration

Greenville
Sean Gough, Forest Management; and
Jason Green, Turfgrass Management

Kinston
Heather Jarman, Applied Animal Science;
Paige Morning, Associate in General Education; and
Jaime Perry, Dental Assisting

La Grange
Cheri Croft, Associate in General Education;
Natalie Simon, Medical Office Administration;
Benjamin Sizemore, Mechanical Engineering;
Donald Sutton, Associate in Arts;
Mary Thornton, Associate in Arts; and
Nathan Phillips, Aviation Systems

Lenoir
Nathan Smith, Accounting

Louisburg
Sara Stone, Forest Management

Mount Olive
Kara Alphin, Applied Animal Science;
Donald Deaver, Welding;
Douglas Kornegay, Computer-Integrated Machining;
Kenton Lane, Industrial Systems;
Amanda Vickery, Business Administration/Operations Management; and
Stacey Capps, Associate in General Education

Pikeville
Aracele Alanis Arias, Associate in Arts;
Bailee Daniels, Computer-Integrated Machining;
Adeline Delorme, Accounting;
Sherrie Erb, Associate in Arts;
Tiffany Godwin, Associate in Arts;
Samantha Grzybek, Associate in Arts;
Marcy Henn, Pharmacy Technology;
Amanda Jagodzinski, Associate in Arts;
Robert Jennette, Associate in Science;
Denise Kearney, Medical Assisting;
Tyler Lacerda, Associate in Arts;
Jonathan Lecrone, Associate in Science;
Kemyatta Logan, Business Administration;
Benjamin Massey, Associate in Arts;
Derrick McGill, Aviation Systems;
Tony Murphy, Forest Management;
Curtis Nelson, Collision Repair and Refinishing;
Jonathan Nichols, Associate in Arts;
Brittany Parrish, Associate in Arts;
Brittani Purdie, Dental Assisting;
Daniel Radford, Applied Animal Science;
Ashton Rochelle, Aviation Systems;
Jessica Skidmore, Associate in Science;
Dylan Smith, Associate in Arts;
Jessica Smith, Associate in Arts;
Danielle Stephenson, Associate in Arts;
Taylor Stewart, Associate in Arts; and
Scott Van Lue, Business Administration/Operations Management

Pink Hill
Jeovany Bautista, Business Administration/Operations Management; and
Sherry Short, Dental Assisting

Princeton
Anthony Barnes, Business Administration/Operations Management;
Stephanie Daughtry, Business Administration;
William Howard, Industrial Systems;
Sherry Marshall, Human Services;
Lucas Murray, Aviation Systems;
Nathan Tubb, Associate in Arts;
Nolan Tubb, Associate in Arts; and
Dallas Turner, Associate in Science

Raleigh
Kenneth Pearsall, Aviation Systems;
John Schmittle, Aviation Systems; and
Jessica Winkelman, Aviation Systems

Selma
Mary Hyslop, Medical Office Administration

Seven Springs
Janelle Barbour, Business Administration;
Myrka Flores-Sanchez, Associate in Arts;
Autumn Kahl, Basic Law Enforcement;
Erick Ordonez, Associate in Arts;
Paola Ponce, Associate in Arts; and
Ethan Potter, Agribusiness

Smithfield
Charlie Gutierrez, Networking;
Amanda Hendrix, Associate in Arts; and
Brittany Moorhead, Associate in Science

Snow Hill
Charles Chase, ;Associate in Arts;
Yesenia Flores, Associate in Arts; and
Daniel Gurganious, Associate in Arts

Stanley
Michelle Novotny, Business Administration/Operations Management

Stantonsburg
Lillie Gardner, Associate in Arts; and
Charles Smith, Computer-Integrated Machining

Trenton
William Taylor, Forest Management

Dean’s List
To garner a spot on the Dean’s List, students must have carried 12 semester hours of classes and earned a grade point average of at least 3.60, with no grade below a “C”.

Aberdeen
Spencer Heath, Associate in Arts

Ayden
Robert Moye, Applied Animal Science

Benson
Abbie Dunn, Dental Assisting

Calypso
Michael Odom, Associate in Science

Clayton
Monica Beushausen, Associate in Arts; and
Patricia Mitchell, Associate in General Education

Clinton
Christopher Herring, Automotive Systems/ASEP; and
Jessica Joyner, Dental Hygiene

Dudley
Kristen Bova, Medical Office Administration;
Brandon Cochrane, Networking;
Carlos Garcia Osorio, Computer-Integrated Machining;
Alexander Guerrero-Abreu, Air Conditioning, Heating and Refrigeration;
Mykayla Hines, Associate in Arts;
Nathan Jackson, Associate in Arts;
Fernando Olague, Associate in Arts;
Kendrick Thompson, Electronics Engineering; and
Jeremiah Wright, Associate in Arts

Faison
James Morrisey, Electronics Engineering

Four Oaks
Anna Hollin, Accounting

Fremont
Azlynn Aycock, Agribusiness;
Brittany Denton, Dental Assisting;
Austin Gay, Industrial Systems; and
Courtney Speight, Dental Hygiene

Goldsboro
Rizk Alghorazi, Associate in Arts;
Jamesha Armstrong, Medical Office Administration;
Elizabeth Audelo, Criminal Justice/Latent Evidence;
Ralph Best, Electronics Engineering;
Jason Biedekapp, Computer-Integrated Machining;
Shameka Broadhurst, Medical Office Administration;
Davina Carnley, Associate in Arts;
Matthew Carroll, Electronics Engineering;
Philip Crain, Collision Repair and Refinishing;
Daniel Domingo, Mechanical Engineering;
Alexandra Farfour, Applied Animal Science;
Jahmiel Ford, Industrial Systems;
Derik Foster, Associate in General Education;
Joshua Gipson, Associate in Arts;
Sadie Goulet, Associate in Arts;
Charles Hagans, Industrial Systems;
Shenika Hailey, Medical Office Administration;
Julie Ham, Associate in Arts;
Davis Harrison, Associate in Arts;
Whitney Hartley, Applied Animal Science;
Timothy Haun, Industrial Systems;
Anna Hawley, Associate in General Education;
Savannah Herrell, Associate in Arts;
Brandon Hill, Industrial Systems;
Amy Hobbins, Human Services;
Rahnik Holloman, Collision Repair and Refinishing;
Ru Huang, Associate in Arts;
Romel Jackson, Welding;
Katherine Johnston, Accounting;
Melissa Leblanc, Medical Office Administration/Medical Coding;
Erika Lee, Associate in Arts;
James Lee, Associate in Arts;
Kevin Lee, Associate in Arts;
Symone Lundy, Associate in Science;
Kevin McCamy, Turfgrass Management;
Pamela McIlvaine, Medical Assisting;
Natosha McLeod, Medical Assisting;
Lesley McWhorter, Accounting;
Meriam Miller, Medical Office Administration;
Tyler Muehlenthaler, Associate in Arts;
Ana Pantoja, Associate in Arts;
Herman Parrales, Associate in Science;
Bryan Pike, Industrial Systems;
Brentlee Plybon, Industrial Systems;
Anthony Poppe, Business Administration;
Roy Richardson, Automotive Systems/ATEP;
Jessica Rivenbark, Medical Assisting;
Jaclyn Robinson, Associate in Arts;
Theresa Russell, Human Services;
Frank Russo, Computer-Integrated Machining;
Lucas Smith, Mechanical Engineering;
Hunter Spangler, Simulation and Game Development;
Jessie Taft Jr., Automotive Systems/ATEP;
Travis Thaxton, Associate in Arts;
Sy Truong, Associate in Science;
Charlene Vaughn, School-Age Education;
Jaquan Walker, Simulation and Game Development;
Nicole Warren, Forest Management;
Charles Williams, Turfgrass Management; and
Brandon Yelverton, Associate in Arts

Greenville
Christopher Wooten, Networking

Kenansville
Luis Barraza, Automotive Systems/ATEP

Kenly
Brittanie Atkins, Dental Assisting;
Katherine Cummings, Associate in General Education;
Matthew Stancil, Forest Management; and
Jacenta Thompson, Business Administration

Kinston
Adam Byrd, Associate in Arts;
Leslie Grady, Associate in Arts;
Evan Jarman, Turfgrass Management;
Lisa Jones, Associate in General Education;
Samuel Kornegay, Emergency Management;
Lindsay Richardson, Associate in Arts; and;
Derick White, Agribusiness

La Grange
Jentry Carlyle, Associate in Science;
Michaela Deguzman, Associate in Arts;
Brandon Gambrel, Electronics Engineering;
Glenda Gray, Associate in Arts;
Taylor Hardy, Dental Assisting;
Kenneth Jarman, Automotive Systems/ATEP;
Chassidy Lee, Associate in Science;
Melody Vasquez, Medical Office Administration;
Icela Vazquez, Dental Assisting;
Lacarlo Frederick, Computer Information;
Brittney Parks, Associate in General Education; and
Marcus Shackleford, Networking

Louisburg
Maria Robles, Associate in General Education

Lucama
Cameron Ellis, Air Conditioning, Heating and Refrigeration; and
Jessica Young, Medical Office Administration

Middlesex
Daniel Ferguson, Simulation and Game Development
Mount Olive
Sara Davis, Accounting;
Jonathan Hartley, Automotive Systems/ATEP
Julie Hatcher, Medical Office Administration;
Sarah Larouche, Medical Office Administration;
Teresa Moon, Office Administration;
Tina Smith, Business Administration/Operations Management; and
William Grady, Forest Management

Newton Grove
Alexandra Painter, Associate in Arts; and
Hannah Sutton, Associate in Arts

Pikeville
Heather Aycock, Associate in Arts;
Miranda Aycock, Dental Assisting;
Devin Best, Automotive Systems/ATEP;
Danielle Gutierrez, Associate in Arts;
Ashley Horne, Associate in Arts;
Wesley Johnson, Associate in Arts;
Crystal Lefkowitz, Associate in General Education;
Michelle Matthews, Medical Office Administration;
Joshua Mooring, Networking;
Megan Peele, Associate in Arts;
Josh Sauls, Industrial Systems;
Jeffrey Smith, Networking;
Ruth Thompson, Medical Office Administration;
Madeline Vera, Associate in Arts;
Shaine Weeks, Forest Management; and
Kaitlyn Wright, Business Administration

Pink Hill
Yesenia Garnica, Dental Assisting

Princeton
William Lipscomb, Industrial Systems;
Cameron Newcomb, Computer-Integrated Machining;
Glenn Shaw, Business Administration/Operations Management; and
Jessica Willoughby, Human Services

Selma
Heather Brannon, Associate in General Education; and
Cory Burns, Business Administration/Operations Management

Seven Springs
Ashley Hildebrand, Medical Office Administration;
Vanessa Holder, Medical Office Administration;
Benjamin Mozingo, Automotive Systems/ATEP;
Lisa Mozingo, Human Services; and
Amanda Rouse, Associate in Arts

Smithfield
Michael Clarke, Associate in Arts;
Logan Jones, Associate in General Education;
Angela Reed, Computer Information; and
Kelly Tyner, Business Administration

Snow Hill
Courtney Barrow, Computer Information; and
Choua Vue, Aviation Systems

Vanceboro
Victoria Wiggins, Dental Hygiene

Warsaw
Randy Gardner, Automotive Systems/ATEP

Williamston
Taryn Sutton, Applied Animal Science

Wilson
Milton Allen, Criminal Justice/Latent Evidence

Springfield, VA
Allison Ragan, Associate in Art

Wayne Community College is a public, two-year college with an open-door admission policy located in Goldsboro, N.C. As it works to develop a highly skilled and competitive workforce, it serves 15,000 individuals annually as well as businesses, industry and community organizations with high quality, affordable, accessible learning opportunities, including more than 100 college credit programs.

Follow WCC on Facebook and Twitter

WCC Flickr Images

Location

Wayne Community College
3000 Wayne Memorial Drive
Goldsboro, NC 27534
(919) 735-5151 - Admin